Przyczyny problemów ze słuchem oraz niedosłuchu - Szczecin

Poszukują Państwo kameralnego gabinetu, w którym można zdiagnozować problemy ze słuchem w Szczecinie? AparaticaMed zaprasza na testy słuchu Pacjentów w każdym wieku. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i kompleksową opiekę dostosowaną do Państwa indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zawsze dbamy o to, aby nasi Pacjenci czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie.

Problemy ze słuchem najczęściej mają podłoże genetyczne. Ale ich przyczyną mogą być również urazy, infekcje, niektóre leki, długotrwałe przebywanie w hałasie czy też wiek. W celu poprawienia jakości słuchu, oferujemy naszym Pacjentom nowoczesne i wygodne aparaty słuchowe. Diagnozujemy również szumy uszne w Szczecinie – w naszym gabinecie, które powodują duży dyskomfort i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakie są konsekwencje ubytku słuchu?

Coraz więcej osób na całym świecie cierpi na ubytek słuchu. Szczególnie narażone na ubytki słuchu są osoby po 65. roku życia – niemal co trzecia z nich zmaga się z niedosłuchem starczym.

Niedosłuch często wiąże się z obniżeniem komfortu życia – osoby dotknięte problemami ze słuchem nierzadko wstydzą się swoich dolegliwości, a w rezultacie unikają rozmów i wycofują się z życia towarzyskiego. Dodatkowo niedosłuch powoduje zanikanie słuchu fonematycznego, czyli zdolności do odróżniania od siebie fonemów (najmniejszych jednostek językowych). Kłopoty ze słuchem fonematycznym przekładają się nie tylko na trudności w rozmowie, ale nawet na postępujące problemy z czytaniem i pisaniem.

Jak widać, ubytek słuchu jest poważnym problemem, którego nie należy ignorować. W jaki sposób można go leczyć?

W jaki sposób zmniejszamy niedosłuch w Szczecinie?

hociaż problemy ze słuchem dotykają coraz większego procentu naszego społeczeństwa, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Często, mimo pogłębiających się problemów ze słyszeniem, nie decydują się na konsultację z lekarzem lub protetykiem słuchu. Niestety, ignorowanie problemu jedynie pogarsza go, doprowadzając do poważnych ubytków w słuchu. Jak można im zapobiegać?

Terapia niedosłuchu w Szczecinie – w naszym salonie AparaticaMed, może przyczynić się do poprawy jakości i komfortu codziennego funkcjonowania. Odpowiednia profilaktyka (m.in. stosowanie ochronników słuchu podczas pracy w hałasie) może zapobiec problemom ze słyszeniem, jednak nie zawsze jest wystarczająca. W zależności od stopnia i rodzaju ubytku słuchu zalecane są różne metody terapii. W przypadku ciężkiego upośledzenia słuchu (np. wrodzonej wady błony bębenkowej) konieczna może okazać się operacja przywracająca słuch. W większości przypadków wystarcza jednak korzystanie ze specjalnego aparatu.

Chociaż aparaty przeważnie kojarzone są ze wzmacnianiem dźwięku, w rzeczywistości służą także rehabilitacji słuchu, poprawiając słyszenie u osób używających ich regularnie. Odpowiednio dobrane urządzenie pobudza do pracy ucho wewnętrzne, równocześnie zapobiegając utracie słuchu fonematycznego. Dodatkowo regularnie używany aparat pozwala powstrzymać postępowanie ubytku, nie pozwalając rozwijać się dalszym problemom ze słuchem.

Podstawą wczesnego rozpoznania dolegliwości są regularne kontrole u laryngologa lub protetyka słuchu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina na kompleksowe pomiary stopnia ubytku słuchu w salonie AparaticaMed. Dzięki naszym testom poznają Państwo swój indywidualny próg słyszenia oraz otrzymają fachową diagnozę. Oferujemy konsultacje ze specjalistą, który określi rodzaj i przyczynę niedosłuchu i ustali dalsze kroki.

Zapraszamy do kontaktu!

Problemy ze słuchem u dzieci

W jaki sposób można rozpoznać problemy ze słuchem u dzieci? Pierwsze objawy niedosłuchu można zauważyć już w okresie niemowlęcym. Jeśli dziecko nie reaguje na nagły i głośny dźwięk, np. klaśnięcie, może to oznaczać ubytek słuchu. Problemy ze słuchem mają bardzo duży wpływ na rozwój aparatu mowy i prawidłowe komunikowanie się. Im szybciej dziecko zostanie poddane diagnozie, tym większe są szanse na jego poprawne funkcjonowanie w rodzinie oraz społeczeństwie.

Ubytek słuchu u dziecka może zwiększać się wraz z wiekiem. Głośniejsze niż dotychczas mówienie, częste proszenie o powtórzenie wypowiedzi, ból ucha, skarżenie się na szumy uszne, lepsza słyszalność z lewej lub prawej strony twarzy to częste objawy niedosłuchu.

W naszym gabinecie najmłodsi Pacjenci otaczani są wyjątkową troską. Wykwalifikowani terapeuci posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi, są bardzo cierpliwi i potrafią stworzyć przyjazną i domową atmosferę.

Jakie są rodzaje niedosłuchu?

Aby terapia zaburzeń słuchu przyniosła oczekiwany efekt, niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnej diagnozy. Istnieją różne rodzaje niedosłuchu i określenie, z którym typem dolegliwości zmaga się Pacjent jest kluczowe w leczeniu. Wyróżnić można:

niedosłuch przewodzeniowy – w wyniku nieprawidłowości (np. w budowie) występujących w uchu zewnętrznym lub środkowym, fala dźwiękowa nie może dotrzeć do ucha wewnętrznego;
niedosłuch odbiorczy – przyczyną ubytku słuchu w tym przypadku jest uszkodzenie ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego;
niedosłuch mieszany – to połączenie niedosłuchu odbiorczego oraz przewodzeniowego, np. wskutek otosklerozy, czyli stwardnienia tkanek w uchu środkowym oraz wewnętrznym.

Zapraszamy na testy słuchu w Szczecinie – w naszym gabinecie. Wstępne rozpoznanie pozwoli na dalsze, ukierunkowane diagnozowanie oraz rozpoczęcie właściwej terapii.

Dlaczego wraz z wiekiem następuje utrata słuchu?

Starzenie się jest procesem całkowicie fizjologicznym, na który nikt nie ma wpływu. Organizm wraz z wiekiem traci zdolność regeneracji. Pogarsza się również krążenie, co powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dzieje się tak między innymi w przypadku ucha wewnętrznego. Stopniowa utrata słuchu wraz z wiekiem obniża jakość funkcjonowania w społeczeństwie. Oferowane przez nas aparaty słuchowe znacząco poprawiają słuch, przywracając Pacjentom poczucie bezpieczeństwa oraz komfort życia.