You are currently viewing Jakie są najczęstsze przyczyny niedosłuchu u dorosłych i dzieci?

Jakie są najczęstsze przyczyny niedosłuchu u dorosłych i dzieci?

Dobre słyszenie jest jednym z podstawowych warunków funkcjonowania we współczesnym świecie, gdzie znaczna części informacji jest przekazywana dzięki bodźcom dźwiękowym. W razie pojawiania się problemów ze słuchem trzeba się liczyć z ryzykiem następstw takich jak wycofywanie się z kontaktów społecznych, skutkujące narastającą izolacją, pogorszeniem funkcjonowania poznawczego, a więc zdolności do przyswajania napływających z zewnątrz bodźców i ich przetwarzania. W razie kłopotów tego typu nierzadko w grę wchodzą też m.in. zaburzenia nastroju. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, a jednocześnie są także sposoby, by sobie skutecznie radzić z niedosłuchem. W Szczecinie pomocą w tym zakresie służy firma AparaticaMed oferująca profesjonalne badanie słuchu i dobór odpowiedniego aparatu. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jakie są źródła problemów z niedosłuchem?

Pogorszenie słuchu może być spowodowane różnymi czynnikami. Wśród najważniejszych kwestii znajdują się przede wszystkim naturalne procesy starzenia. Ich następstwem są zmiany zwyrodnieniowe albo pogorszenia się funkcjonowania poszczególnych części ucha – kosteczek słuchowych, ślimaka bądź nerwów. Dość często zdarza się, że powodem częściowej utraty słuchu są przebyte choroby np. grypa lub schorzenia przewlekłe m.in. nadciśnienie czy cukrzyca. U wielu osób problemy ze słuchem występują w wyniku narażenia na długotrwałe działanie hałasu – głównie z racji wykonywanego zawodu i nie sięgania po odpowiednie zabezpieczenia w postaci ochronników słuchu.

Jak radzić sobie z niedosłuchem?

Sposobem na zniwelowanie problemów z niedosłuchem jest używanie właściwie dobranego aparatu słuchowego. Urządzenia tego rodzaju wychwytują dźwięki z otoczenia, odpowiednio je filtrują, a następnie po wzmocnieniu przekazują dalej, kierując falę dźwiękową bezpośrednio do kanału słuchowego użytkownika. W zależności od preferencji można zdecydować się na różny sprzęt tego typu, jego doborem musi się jednak zająć specjalista.